Przyszedł, UMi Rome, flagowiec z chin za mniej niż 400zł!Zamówiony pod koniec listopada, wysłany pod koniec grudnia, przyszedł w połowie stycznia po opłaceniu cła/VAT ;) Tak, zamiast telefonu stawił się listonosz z pisemkiem z urzędu celnego, że mają coś dla mnie i chcą wiedzieć: co to, ile kosztowało, po co mi, ile jest warte, mój pesel i ulubiony kolor. Nic dziwnego, że się zainteresowali skoro na liście było naklejona adnotacja (żółta naklejka), że zawartość przesyłki nie kwalifikuje się na jakiś przepis unijny.

IMG_20160124_115044
IMG_20160124_115107Państwo zadowoliło się kwotą 90zł co daje łącznie ~478zł od granulatu i półprzewodników w chinach po gotowy telefon w moim ręku wraz z transportem (sam telefon bez ingerencji naszego ministerstwa finansów – 388zł).

Telefon przyszedł już z rootem i oprogramowaniem w wersji 3.01, pierwsze co zaaplikowałem to TWRP Recovery (instalacja poprzez flashify), a później instalacja oprogramowania 3.03 (którą zalecam bo częściowo rozwiązuje kilka problemów z telefonem). Poniżej sprawdzone linki do recovery i aktualizacji do wersji 3.03:

TWRP Recovery 2.8.7.3 megthebest dla UMi Rome – format RAW/IMG
UMi Rome Lollipop ver. 3.03 – format ZIP (flashable from TWRP recovery)

Zaczniemy od porównania UMi Rome z flagowcem w Wrocławia, czyli z MyPhone Luna (znany też jako Himax Zoom, Gionee Gpad G5).

Od razu widać że UMI Rome jest trochę mniejszy od MyPhone Luna. Mimo mniejszych gabarytów jest dużo cięższy i trochę grubszy (i to pomijając wystającą kamerę).

Wady UMi Rome w porównaniu do MyPhone Luna:

 • Dużo słabsze głośniki oraz gorsze ich rozmieszczenie (u dołu)
 • Tylna klapka świetnie zbiera palce i sprawia wrażenie permanentnie tłustej
 • Przyciski z boku obudowy bardziej wystają i mają lekki luz
 • Dotyk wbudowany w ekran jest najsłabszą stoną telefonu (ale o tym później)
 • Całkowity brak podświetlenia dolnych klawiszy pod ekranem
 • Mimo zapewnień producenta o tym, że to ekran AMOLED to kąty pod jakimi widać obraz są słabsze (fotki poniżej, wyświetlacze ustawione na maksymalną jasność)

Zalety UMi Rome nad MyPhone Luna

 • Prędkość działania czyli szybszy procesor i 3 razy więcej pamięci RAM
 • Design – telefon generalnie lepiej się prezentuje
 • Dość dobrze działa automatyczna regulacja jasności ekranu (brak dużych skoków jasności)
 • Ilość wbudowanej pamięci ROM – 16GB
 • Jakość wykonywanych zdjęć – przykłady poniżej
 • Nowszy oficjalny system (Lollipop ze środowiskiem ART)
 • To szczegół ale telefon przyszedł z 2 foliami ochronnymi w tym jedną już na ekranie

Podczas zabaw z telefonem spostrzegłem, że w oficjalnym Androidzie przy starcie zakładany jest ZSWAP o wielkości 510MB. Taki trik stosuje się w telefonach z małą ilością RAMu, zabiera się jego część i kompresuje aby sumarycznie mieć go więcej. Taka sama praktyka obowiązuje w większości ROMów na MyPhone Luna. Ciekawe jest to, że zabierane jest dokładnie tyle samo RAMu – 510MB a oba telefony bazują na procesorach MediaTek. Pytanie po co to robić to w telefonie który ma 3GB RAMu? Wydaje mi się, że przez niedbalstwo. Oba telefony mają współną cześć kod jądra linuxa i gdzieś tam ktoś kiedyś zawarł komendę, że przy starcie ma być założony ZSWAP 510MB i koniec, nikt tego nie zmienił… szkoda bo to dowód na pewnie niedbalstwo.
ZSWAP wyłączam przy starcie za pomocą Kernel Auditora.

Wydajność – 3GB RAMu!

Cóż, telefon jest nie do przytkania. 3GB RAMu oznacza że możesz wrócić do aplikacji, na której pracowałeś wczoraj bo system nigdy jej nie zamkną;)
Podczas chodzenia po menu pracują max 3 z 8 rdzeni, telefon poprawnie wchodzi w tryb głębokiego snu.
Poniżej widać że telefon przez jakiś czas utknął na częstotliwości 1GHz, zobaczymy z czasem czy to jakaś anomalia czy może rzeczywiście był tak obciążony. Potrzebuje więcej czasu aby ocenić pracę baterii.

“Dotyk” i aktualizacja firmware do UMi Rome 3.03

Najsłabszym ogniwem telefonu jest dotyk w ekranie. Jest to najsłabiej działający ekran dotykowy jaki miałem okazję testować w życiu a przewineło mi się przez łapy z 10 urządzeń… Potrafi wykryć tylko 2 punkty nacisku ale najgorsze jest to że reaguje z opóźnieniem i jest bardzo nieprecyzyjny co jest strasznie frustrujące:

 • bardzo utrudnia pisanie klawiaturami typu Swype
 • przewijanie list, FB, Galerii daje nieporządane rezultaty – skoki w ilości przewijanych pól
 • utrudnia precyzyjne zaznaczanie check box’ów lub np. fragmentów tekstu

Częściowo ten problem rozwiązuje aktualizacja z 3.01 do 3.03, tzn. ze stanu “nieakceptowalny” przeszło na “może być”. Dodatkowo w aplikacji MTK Engineering Mode można wprowadzić następujące wartości w zakładce MTK Settings > Hardware Testing > TouchScreen >  Settings:

tpd_em_auto_time_interval - 10 
tpd_em_pressure_threshold - 25
tpd_em_debounce_time -4
tpd_em_debounce_time0 - 5
tpd_em_debounce_time1 - 9

Definitywnie poprawiają one precyzję działania ekranu!

Przy okazji aktualizacji mała dygresja – mimo instalacji oficjalnego oprogramowania Rootjoy nie udało mi się dokonać aktualizacji (otrzymuję komunikat o tym że ten model telefonu jest nieobsługiwany).
Ogólnie wygląda to dość zabawnie gdy podczas pobierania oprogramowania do telefonu z oficjalnej strony UMi jesteśmy przekierowani do serwisu MediaFire – w tym momencie pomyślałem sobie czy ja ściągam oficjalne oprogramowanie czy nielegalną MP3kę :) A potem wisienka na torcie – pod koniec  pobierania dostałem komunikat z Eset Security, że plika zawierał wiele zagrożeń i został poddany kwarantanni- telefon made in china!;)

Na szczęście udało mi się zdobyć wersję 3.03, którą można sflashować z poziomu recovery a jako bonus nie traci się roota ani dotychczasowych ustawień i aplikacji w telefonie.

W internecie napotkałem też informację że po aktualizacji do 3.03 nie działa GPS i kompas – nie potwierdzam tej informacji, u mnie wszytko nadal działa.

Aparat – jakość zdjęć

Jest dobrze, poniżej galeria paru fotek wykonanych przy pomocy Luny (stockowy aparat z MIUI) i UMi Rome (stockowy aparat). zdjęcia były pomniejszone bo oceniamy plastczność zdjęć i jakość matrycy a nie ilość Megapikseli!
Ze względu na ROM MIUI Luna podpisuje zdjęcia jako wykonane przy pomocy Nibiru H1.
Zdjęcia wykonane MyPhonem najczęściej wykonywane były z ujemną korektą ekspozycji bo aparat zawsze chciał zrobić jaśniejsze zdjęcie niż powinien. Za to UMi Rome radził sobie świetnie bez ingerencji w ustawienia.  Zdjęcia podpisane są u dołu:

UMi Rome Android 5.1 Lollipop

Screenshot_2016-01-24-09-24-13Nie będę się rozpisywał – telefon zawiera czystego Android bez nakładek. Ma wbudowanego fabrycznie roota i zainstalowaną aplikację SuperSU. Działa w nim bez problemu Xposed, łatwo udało się wgrać TWRP Recovery. Kernel 3.10.65.

Końcowe uwagi

 • Bateria trzyma do 2 dni
 • W obecnej wersji oprogramowania jest jakiś problem z obsługą WiFi na częstotliwości 5GHz (mimo dobrego połączenia następują zerwania połączenia)
 • Nie miałem problemów z czytelnością ekranu nawet w słoneczne dni
 • Telefon jest dość ciężki
 • Wejścia na karty micro sim i micro usb
 • W pudełku oprócz ładowarki i kabla nie ma nic (brak słuchawek)

Telefon nie jest bez wad ale w relacji do ceny wypada bardzo dobrze ze względu na wydajność i jakość zdjęć.
Test będzie uzupełniony jeszcze o wideo.