Szukając nowych limitów mojego serwerowego Xeona x5690 postanowiłem nabyć nowe chodzenie wodne AIO.Przed zmianą z chłodzeniem wodnym Astec 120mm i zegarem 4,3GHz przy dobrym wygrzaniu temperatura potrafiła dojść do 95 stopni, co stawiał jego dalsze podkręcanie pod znakiem zapytania. Temperatur stawały się zbyt wysokie.

 Asetek AIO

Po długich bojach na allegro udało mi się wygrać chłodzenie wodne AiO be quiet! 240mm, lekko używane, sprawne i sprawdzone. Jakie było moje zaskoczenie gdy okazało się, że owszem chłodzenie jest sprawne, prawie nowe, z pudełkiem ale w sprzedawanym zestawie brak mocowania pompy do gniazda procesora i sprzedający nie widzi problemu w między stwierdzeniem „sprawdzone i w pełni sprawne” a „niekompletne”.

Postanowiłem z jednej strony napisać do kupującego „WTF” (rozważając oddanie chłodzenia), a z drugiej strony spróbować rozwiązać problem zakładając, że nie chce lub nie będę mógł zwrócić towaru.

Sposoby były 3:

  1. Dorobić brakujący element, wymyślić jakieś rozwiązanie z blachy wycinanej np. wodą aby przytrzymać pompę na procesorze.
  2. Odszukać kogoś z podobnym chłodzeniem be quiet! założonym na procesor AMD i poprosić go o odsprzedanie (o ile się zgodzi) zestawu montażowego na gniazdo Intela. Szansa 1 na 10000 ale i tak napisałem na FB.
  3. Zdobyć mocowanie od autoryzowanego serwisu.

Tego samego dnia gdy trzymałem chłodzenie i napisałem do sprzedającego o problemie rozpocząłem szukaninie serwisu be quiet! na Polskę. Znalazłem stronę http://www.bequiet.com.
Wypełniłem formularz kontaktowy o godzinie 14:31 opisując moją sytuację. Jakie było moje zdziwienie gdy jeszcze tego samego dnia otrzymałem o 17:33 otrzymałem odpowiedź!

Byłem mocno zaskoczony, liczyłem że zajmie to co najmniej tydzień, o ile w ogóle odpiszą. A tu tak pozytywna odpowiedź. Do tego wszystkiego po tygodniu kurierem DPD otrzymałem cały brakujący zestaw części. Cały „pająk” śrubki, zatrzaski – komplet! Bez płacenia, bez proszenia się, bez szukania kompetentnej osoby, bez dzwonienia, od tak!

W tym miejscu chciałbym pozdrowić cały serwis Be quiet! Service Poland / Listan Poland oraz Pana Tomasza Piaseckiego, który tak sprawnie zajął się moją sprawą. Tak wygląda wzorowa obsługa klienta. Po mojej stronie doświadczenie było tak pozytywne, że od razu zostałem fanem marki. No wicie, takim fanboyem!

Instalacja chłodzenia w obudowie byłą dość problematyczna ponieważ nie mam standardowo miejsca na chłodzenia 240mm, ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Poza tym moja obudowa i tak jest już po solidnym moddingu.

Chłodzenie wraz z pastą kryonaut thermal grizzly sprawuje się bardzo dobrze. Zestaw obniżył temperaturę procesora o ok 15~20 stopni. Teraz z wyższym zegarem (i napięciem) przy pierwszy obciążeniu temperatura skacze do 76zt. a po dłuższym czasie dochodzi max do ok 83st.

Mój obecna zegar to 4,4GHz (21*210) dla wszystkich 6 rdzenie, 12 wątków, przy napięciu 1,392v.

Polecam wszystkim zestaw chłodzenia be quiet! 240mm (cichy i wydajny) oraz generalnie produkty tej marki. Przed udziałem w licytacji czytałem o ich produktach pochlebne recenzje a następnie mogłem się przekonać, że ich serwis jest sprawny i godny polecenia!
Poniżej reszta zdjęć z montażu chłodzenia! Muszę jeszcze dorobić z PCW odpowiednio oklejony bok obudowy z wycięciem na chłodnicę i może wymusić obieg powietrza w obudowie.

PS. Nie jestem związany w żaden sposób z opisanym serwisem lub osobami tam pracującymi, a wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany (ale mógłby być, przyjmę każdą ilość euro:).