Postanowiłem aktualizować moją sieć LAN o szybszy router wymieniające Netgear WNR3500L na szybszego D-Linka DIR 868L z obsługą WiFi AC. Postanowiłem wgrać do niego oprogramowanie Tomato by Shibby – no i oczywiście NIE OBESZŁO SIĘ BEZ PROBLEMÓW!

Postępowałem wg. poradnika znalezionego na stronie klseet.comPO WGRANIU OPROGRAMOWANIA OPISANĄ METODĄ ROUTER NIE WSTAŁ! Próbowałem 2 razy i zawsze to samo (mimo, że rewizja sprzętu i model się zgadza router nie wstaje po pierwszym flash’u).

Całe szczęście, że ten D-Link posiada sprawny mechanizm awaryjnego przywracania oprogramowania opisany tutaj.

Procedura przejścia na Tomato zakłada w pierwszej kolejności flash okrojonego oprogramowania DD-WRT, następnie pełnej wersji, a dopiero potem Tomato. Dodatkowo po każdym flashu (lub w trakcie jego wykonywania) należy resetować router do ustawień fabrycznych.

Poniżej znajdują się obrazy, których flash pozwolił mi wgrać Tomato:

  1. Najpierw – dir868-factory-to-ddwrt-r25974.bin”
  2. Potem – ddwrt-webflash-dir868-880-r34311b-patched.bin”
  3. Na koniec finalny obraz Tomato by Shibby – “tomato-DIR868L-ARM–140-special.zip”

Obrazy DD-WRT można pobrać tutaj. Zamieszczam je bo kompilacji DD-WRT w sieci jest całą masa i upewnianie się że będzie pasować jest bardzo czasochłonne.

A tutaj link do fabrycznego oprogramowania D-Link 868L A1, który wykorzystałem przy nieudanym flash’u na początku.

Na koniec mogę dodać że przy zakupie nie wiedziałem że tak wypasiony router może cierpieć na “64K bug”, objawiający się tym, że oprogramowanie Tomato nie jest w stanie obsłużyć całych 64KB pamięci, tylko ok 3/4 co wyklucza obsługę np. VPN w oprogramowani (deam it!). Więcej o problemie tutaj.