Przyszedł dzień w którym mój LG G Watch R przestał działać.

Update: Bateria jest do dupy, więcej na dole wpisu.

Winna tego stanu była/jest bateria. Objawy są takie, że zegarek działa tylko na stacji dokującej a zdjęci wyłącza się. Na allegro kupiłem zamiennik z chin. Obawiałem się jakości wykonania tej baterii, dlatego chce napisać tutaj parę słów o tym produkcie.Zamiennik baterii jest odrobinę mniejszy i zamiast 410 mAh deklaruje pojemność 400 mAh. Podczas wymiany najbardziej problematyczne było dostanie się do wnętrza zegarka kluczem torks T5 x 50mm.

Po dostaniu się do wnętrza zegarka należało zdemontować płytę główną, następnie wypiąć i zamienić baterię.

Co do jakości samej baterii to wydaje mi się że ma bardzo zbliżoną lub minimalnie mniejszą pojemność ale zegarek daje radę wytrzymać cały dzień bez ładowania.

Ponieważ mój zegarek jest zrootowany pokusiłem się o parę dodatkowych zabiegów mających na celu wydłużenie pracy na baterii:

  • Wyłączenie 2 z 4 rdzeni procesora
  • Wyłączenie ZRAM
  • Ustawienie “read ahead cache” na 128kb (wzorowane na Franken kernel)
  • Ustawienie zarządcy operacji IO na “noop”
  • Wyłączenie wzbudza się ekranu gestem (nie wymaga root)

Po używaniu zegarka przez dłużysz czas muszę przyznać że wyłączył mi się parę razy, najczęściej podczas wydawania komend głosowych oraz przy zapisie trasy podczas jazdy rowerem. Podejrzewam właśnie baterię. Reasumując w tej chwili trudno mi jednoznacznie polecić chiński zamiennik baterii na LG G Watch R.

Już po wymianie baterii trafiłem na ciekawy temat na forum XDA o tym, że wymiana baterii nie jest konieczna (planowe postarzanie produktu?).

W przyszłości planuje jeszcze zmianę systemu plików ze SquashFS na EXT4 bo to na pewno poprawi też czas pracy na baterii oraz responsywność zegarka.

Sam proces rootowania postaram się opisać osobno w kolejnym wpisie.

Update: Minęło parę miesięcy i zegarek znów się wyłącza gdy nie jest na bazie. Zaczęło się od wyłączania zegarka w ciągu dnia przy stanie baterii 50%. Teraz zegarek wyłącza się po minucie od zdjęcia z bazy.